Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Miałach
Przejdź do wersji tekstowej
A++ A+ A A A A A

Szkoła Podstawowa
im. PowstaÅ„ców Wielkopolskich
w Miałach

Patron

Powstańcy Wielkopolscy

 Powstanie Wielkopolskie wybuchÅ‚o 27 grudnia 1918r, byÅ‚o ono w dziejach naszego narodu wydarzeniem szczególnym.      ByÅ‚ to jedyny zryw niepodlegÅ‚oÅ›ciowy na terenie zaborów, który zakoÅ„czyÅ‚ siÄ™ zwyciÄ™stwem. Powstanie kierowane byÅ‚o przez Komisariat Naczelnej Rady Ludowej. DziÄ™ki niemu Wielkopolanie zyskali wolność, a ziemie stanowiÄ…ce kolebkÄ™ paÅ„stwowoÅ›ci polskiej wróciÅ‚y do Macierzy.
DziaÅ‚ania powstaÅ„cze byÅ‚y również w naszej miejscowoÅ›ci. Ważnym odcinkiem dla dziaÅ‚aÅ„ powstaÅ„czych byÅ‚a linia kolejowa z Wronek przez MiaÅ‚y, Drawski MÅ‚yn do Krzyża. Wronki byÅ‚y wyzwolone przez powstaÅ„ców już w koÅ„cu grudnia 1918 roku.   W poÅ‚owie miesiÄ…ca stycznia 1919 roku oddziaÅ‚y powstaÅ„cze z Wronek wyruszyÅ‚y w kierunku wsi MiaÅ‚y w celu zajÄ™cia dworca kolejowego i opanowania linii kolejowej Wronki - Krzyż. Po krwawych walkach dworzec kolejowy i wieÅ› zostaÅ‚y zajÄ™te przez powstaÅ„ców.
Na poczÄ…tku lutego Niemcy podjÄ™li próbÄ™ odbicia dworca w MiaÅ‚ach wprowadzajÄ…c do walki nawet pociÄ…g pancerny.           Dla udzielenia pomocy zaatakowanemu posterunkowi na dworcu w MiaÅ‚ach z Wronek wyruszyÅ‚a grupa 25 powstaÅ„ców pod dowództwem sierżanta Wójca z Wielenia. Zaatakowali oddziaÅ‚y niemieckie od strony Wielenia, zmuszajÄ…c nieprzyjaciela do wycofania siÄ™, a tym samym dworzec MiaÅ‚y pozostawaÅ‚ nadal pod polskÄ… kontrolÄ….
WÅ›ród powstaÅ„ców Wielkopolskich byli też mieszkaÅ„cy naszej wsi: Jan Korpys, Jan Książek, Nikodym Nawrot, Teodor Gacek, WÅ‚adysÅ‚oaw BÅ‚och, Szymon GraÅ›, PaweÅ‚ Kasior, Sylwester Stochaj.

Co spowodowaÅ‚o, że szkoÅ‚a przyjęła imiÄ™ PowstaÅ„ców Wielkopolskich? Bohaterowie Powstania Wielkopolskiego to przede wszystkim przykÅ‚ad patriotycznej sÅ‚użby ojczyźnie. Historia odnotowaÅ‚a ich wszÄ™dzie tam, gdzie potrzebowaÅ‚a ich Polska:
- organizowali życie publiczne w odrodzonej Polsce: polskie urzędy, szkoły, uczelnie,
- nie zabrakło ich na frontach II Wojny Światowej,
- po wojnie brali aktywny udział w odbudowie kraju,
- zawsze byli gotowi do ofiarnego czynu,
- byli ludźmi odpowiedzialnymi za losy Polski, patriotami godnymi naśladowania.

Jednym z wielu argumentów przemawiajÄ…cych za przyjÄ™ciem imienia przez szkołę PowstaÅ„ców Wielkopolskich byÅ‚o to, że wÅ›ród nich byli mieszkaÅ„cy naszej wsi. ZÅ‚ożyli dar najcenniejszy, dar swojego życia na oÅ‚tarzu WolnoÅ›ci Ojczyzny, wolnoÅ›ci naszej miejscowoÅ›ci - naszej maÅ‚ej Ojczyzny. Dlatego otrzymane imiÄ™ wyróżnia naszÄ… szkołę spoÅ›ród innych. JesteÅ›my dumni ze swego patrona i nie trzeba go szukać daleko, znajdujemy go w swoim Å›rodowisku, niejednokrotnie we wÅ‚asnych rodzinach, a przede wszystkim w sercach.
SzkoÅ‚a Podstawowa w MiaÅ‚ach jest jednÄ… z pierwszych szkóÅ‚, które przyjęły imiÄ™ PowstaÅ„ców Wielkopolskich 1918 / 1919. ByÅ‚o to 25.01.1959 r.

Dla uczczenia naszych bohaterów podejmujemy różnorodne dziaÅ‚ania. Dla uczniów wiejskiej szkoÅ‚y poznanie niepodlegÅ‚oÅ›ciowych tradycji, patriotycznej sÅ‚użby mieszkaÅ„ców MiaÅ‚ów i okolicy, ukazywanie pamiÄ…tek, dokumentów, opracowaÅ„ historycznych stanowi wzór dziaÅ‚ania wychowujÄ…cego. Od lat nauczyciele w swoich planach dydaktyczno – wychowawczych realizujÄ… zadania wynikajÄ…ce z edukacji patriotycznej, wszyscy uczniowie znajÄ… zdarzenia i postacie, które zapisaÅ‚y siÄ™ wielkimi zgÅ‚oskami w historii ich MaÅ‚ej Ojczyzny - Wielkopolski. OdwiedzajÄ… miejsca zwiÄ…zane z powstaniem, dbajÄ… o Obelisk postawiony przed szkołą w 70 rocznicÄ™ Powstania Wielkopolskiego, uczestniczÄ… w pogadankach, uroczystoÅ›ciach, a także utrzymujÄ… kontakt z przedstawicielami Towarzystwa PamiÄ™ci Powstania Wielkopolskiego, które wspiera szkołę w różnorodny sposób. AmbicjÄ… Rady Pedagogicznej jest wyrobienie Å›wiadomoÅ›ci historycznej i dumy narodowej, uÅ›wiadomienie przynależnoÅ›ci do regionu i rozbudzenie uczuć patriotycznych wÅ›ród uczniów.