Szkoła Podstawowa
im. Powstańców Wielkopolskich
w Miałach

Sprzątanie świata - Polska

title

Jest rok 2020, a my ponownie wyruszamy posprzątać Polskę! 

W tym roku szczególną uwagę poświęcimy plastikowi.

Plastik towarzyszy człowiekowi współczesnemu niemal na każdym kroku. Stosy psujących krajobraz śmieci – nie tylko w miejscu naszego wypoczynku – to widok, który nie jest nam obcy. Niepokoją nas doniesienia o plażach usłanych plastikowymi butelkami, reklamówkami, torebkami foliowymi, które przez zwierzęta morskie są połykane, ponieważ wyglądem przypominają meduzy. W ciągu ostatniego roku media pisały także o wielorybach znalezionych na plażach Majorki, Filipin, Tajlandii, Indonezji. W ich żołądkach było od kilku do kilkudziesięciu kilogramów plastiku, w tym setki jednorazowych siatek.

Jak dużo plastiku jest w środowisku? Obecne szacunki mówią, że każdego roku do oceanów trafia od 4,8 do 12,7 miliona ton plastiku. To zupełnie tak, jakby co minutę opróżniać do oceanu zawartość jednej śmieciarki. Organizacja Ocean Conservancy we współpracy z McKinsey Center for Business and Environment oszacowała, że w oceanach znajduje się 150 milionów ton odpadów z tworzyw sztucznych. Natomiast według Fundacji Ellen MacArthur, jeśli tempo produkcji wciąż będzie rosło, w 2050 roku w oceanach może być więcej plastiku niż ryb! 

Skąd pochodzą te śmieci? Blisko 80% wszystkich plastikowych odpadów zanieczyszczających oceany to śmieci, które zostały wyrzucone na lądzie. Jedną trzecią plastiku w oceanach stanowią mikrowłókna uwalniające się z ubrań podczas prania. Drugim poważnym źródłem zanieczyszczeń są nieprawidłowo zutylizowane plastikowe śmieci, które dostają się do okolicznej sieci wodnej, a następnie docierają do większych zbiorników. W styczniu tego roku „Newsweek” informował o niepokojących wynikach badań naukowców z Uniwersytetu Wiedeńskiego, według których plastik ląduje nie tylko na wysypiskach i w morzach, lecz także na naszych talerzach. Drobinki plastiku wykryto w rybach, owocach morza, soli morskiej, piwie, a nawet miodzie i wodzie butelkowanej. 

Każdy z nas może zahamować falę plastiku. Wystarczy stopniowo ograniczać ilość plastiku w życiu codziennym. Na początek postarajmy się chociaż jeden tydzień w miesiącu: nie kupować produktów wykonanych z plastiku, opakowanych w plastik oraz robić zakupy bez użycia jednorazowych „foliówek”.  koordynator akcji w szkole Monika Kornacka (informacje-  Fundacja Nasza Ziemia).