Szkoła Podstawowa
im. Powstańców Wielkopolskich
w Miałach

KU PAMIĘCI TYCH, KTÓRZY ODESZLI...

Dla tych

którzy odeszli

w nieznany świat

płomień na wietrze

kołysze wiatr.

Dla nich tyle kwiatów

pod cmentarnym murem

i niebo jesienne u góry.

Dla nich

harcerskie warty

i dla nich ten dzień –

pierwszy dzień

listopada.

 

Uroczystość Wszystkich Świętych i Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, to dwa dni, które w naszej kulturze są dniami szczególnymi. Pierwszy listopada – dzień w którym wspominamy świętych żyjących z Bogiem w niebie. Drugi listopada jest okazją do oddania czci i szacunku naszym bliskim zmarłym, oraz tym, którzy zginęli w obronie Ojczyzny. Naszą pamięcią otaczamy również zmarłych nauczycieli, którzy uczyli naszych rodziców.

Dnia 31 października w naszej szkole odbył się apel przygotowany przez uczniów klasy V, VII, VIII, poświęcony uczczeniu pamięci zmarłych nam znanych i nieznanych. Uczniowie wprowadzili nas w nastrój zadumy oraz refleksji nad życiem i przemijaniem. Przypomnieli o obowiązku pamięci, czci, troski o miejsca spoczynku drogich nam osób a także miejsc pamięci poświęconych bohaterom naszej miejscowości. Wszyscy minutą ciszy uczciliśmy pamięć zmarłych bliskich i nauczycieli, kapłanów, żołnierzy, tych, którzy byli przed nami.

Uczniowie naszej szkoły mieli również okazję do obejrzenia wystawy poświęconej świętym oraz błogosławionym w Kościele Katolickim, w celu pogłębienia wiedzy o historii ich życia a obecnie żyjących z Bogiem w niebie.

 

                                                                                                       Barbara Tomczak