Szkoła Podstawowa
im. Powstańców Wielkopolskich
w Miałach

Wszystko zaczęło się na Lednicy...

       18 czerwca 2019 roku, tuż przed zakończeniem roku szkolnego, uczniowie klasy V wybrali się pod opieką swego wychowawcy do Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy i pobliskiego Wielkopolskiego Parku Etnograficznego w Dziekanowicach. Młodzi podróżnicy ujrzeli na Ostrowie Lednickim pozostałości po rezydencji  pierwszych władców państwa polskiego (przypomnijmy mowa tu o Mieszku I, Bolesławie Chrobrym i Mieszku II). Niegdyś było to imponujące palatium, w którym zapewne dokonano chrztu twórcy naszego państwa. Być może odwiedził to miejsce pielgrzymujący do Gniezna cesarz Otton III wraz z pierwszym arcybiskupem Radzimem - Gaudentym (Ich postacie dosiadające rumaków przedstawił w metalu jeden ze współczesnych artystów). Przybysze z Miałów zwiedzili całą wyspę  podziwiając kunszt inżynieryjny dawnych budowniczych.

    W drugim etapie wyprawy uczniowie poznali wspaniały skansen, w którym ulokowano najwspanialsze zabytki wielkopolskiej architektury ludowej. W drewnianych domostwach tworzących tzw. owalnicę ujrzeli dawne wyposażenie kuchni, sypialni, warsztatów i pomieszczeń dla żywego inwentarza. W centrum osady zajrzeli do wnętrza XVIII-wiecznego drewnianego kościoła przeniesionego z Wartkowic. Na wysokim wzniesieniu podziwali trzy typy dawnych wiatraków: koźlaki, paltraki i wiatraki holenderskie.

   Był to pierwszy etap naszej podróży szlakiem piastowskim w głąb dziejów Wielkopolski. Zatem czas zbierać siły na kolejną ekspadę już we wrześniu, po powrocie z wakacji!

                                                      Arkadiusz Słabig