Szkoła Podstawowa
im. Powstańców Wielkopolskich
w Miałach

OBCHODY ŚWIĄT MAJOWYCH

Początek maja to czas szczególny – czas świąt państwowych upamiętniających wielkie wydarzenia w dziejach walki o poprawę losu robotników i zmagań o uratowanie upadającej Rzeczypospolitej. 1 maja celebrujemy Święto Pracy, zwane też Międzynarodowym Dniem Solidarności Ludzi Pracy. Ustanowiono je na pamiątkę krwawo stłumionej demonstracji w Chicago (1886 r.), w trakcie której robotnicy domagali się wprowadzenia ośmiogodzinnego dnia pracy. Polscy socjaliści solidaryzując się z międzynarodowym ruchem robotniczym obchodzili niniejsze święto już od 1890 r. Dopiero w 1950 r. dzień 1 maja stał się świętem państwowym.

Przypadający na 2 maja Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej ma umacniać identyfikację Polaków z ich symbolami narodowymi. Tego samego dnia ustanowiono też Światowy Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Wspominamy też czyn zbrojny polskich żołnierzy szturmujących stolicę III Rzeszy, którzy właśnie 2 maja 1945 r. umieścili biało-czerwone flagi w centrum Berlina.

Dziś największe znaczenie przywiązuje się do Święta Narodowego Trzeciego Maja, upamiętniającego uchwalenie Konstytucji 3 maja (1791 r.). Docenia się w ten sposób wysiłek polskich patriotów, którzy podjęli próbę zreformowania Rzeczypospolitej śmiertelnie zagrożonej przez sąsiadów. Choć uchwalona ustawa zasadnicza (przypomnijmy, druga na świecie, po amerykańskiej) została zdławiona przez zdradzieckich krajowych oponentów i obcych agresorów, pamięć o niej stała się jednym z podstawowych elementów budujących polską tożsamość narodową.

Społeczność Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Miałach aktywnie włączyła się w obchody Gminnych Uroczystości Majowych. Delegacja naszej szkoły, której przewodniczyła dyrektor Anna Paniączyk brała udział w Święcie Konstytucji 3 Maja w Wieleniu. Dzień później w Miałach uczniowie i nauczyciele zorganizowali uroczystą akademię, w której odwołali się do chlubnych wydarzeń z 1791 r.

 

Arkadiusz Słabig