Szkoła Podstawowa
im. Powstańców Wielkopolskich
w Miałach

TU POWSTAŁA POLSKA - WIZYTA W POZNAŃSKICH MUZEACH

 W dniu 5 kwietnia 2018 r. uczniowie klasy VII Szkoły Podstawowej w Miałach wraz z p. Arkadiuszem Słabigiem, nauczycielem historii, ruszyli pociągiem w podróż do Poznania. Nawiązując do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, młodzi mieszkańcy Miałów i Mężyka odwiedzili muzea, w których zgromadzono i udostępniono zwiedzającym cenne zbiory historyczne i archeologiczne. W Muzeum Powstania Wielkopolskiego uczniowie poznali dzieje naszego regionu w okresie zaborów i w czasie odzyskiwania suwerenności. Nowatorsko zorganizowanym ekspozycjom towarzyszyła projekcja filmu dokumentalnego obrazującego przygotowania do zbrojnego zrywu i pierwszy etap walk powstańczych, zwieńczony zdobyciem lotniska na poznańskiej Ławicy.

            Drugą część wizyty w grodzie Przemysława (czyli stolicy Wielkopolski) wypełniło zwiedzanie czterech wystaw tematycznych w Muzeum Archeologicznym. Dzieje i kulturę północnej części Czarnego Lądu przybliżyły nam ekspozycje pn. Sztuka naskalna Afryki Północnej oraz Śmierć i życie w starożytnym Egipcie. Inny, znacznie bliższy wymiar miały wystawy pt. Pradzieje Wielkopolski, i – jej naturalna kontynuacja – Tu powstała Polska. Dzięki nim, śladem ludzkich kultur odbyliśmy wędrówkę od paleolitu do państwa wczesnopiastowskiego.

            Maszerując przez poznańską Starówkę uczniowie podziwiali przepiękny pojezuicki kościół farny, zbudowany w stylu barokowym w II połowie XVII w., a także wykonali pamiątkowe zdjęcia pod pomnikiem 15. pułku ułanów poznańskich i na Placu Wolności.

Arkadiusz Słabig