Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Miałach

DZIEŃ LICZBY PI

2022/03/21

 14.03 - DzieÅ„ Liczby π

Liczba Pi powszechnie zapisywana za pomocÄ… greckiej litery alfabetu - π jest najpopularniejszÄ… staÅ‚Ä… matematycznÄ…, której dokÅ‚adnej wartoÅ›ci nikt nie jest w stanie zapamiÄ™tać  – nawet komputer gigantycznÄ… pamiÄ™ciÄ… dyskowÄ….  

Pi jest liczbÄ… niewymiernÄ…, czyli takÄ…, której wartoÅ›ci uÅ‚amkowej nie da siÄ™ zapisać za pomocÄ… skoÅ„czonej liczby cyfr, albo mówiÄ…c inaczej nie można jej wartoÅ›ci dokÅ‚adnej przedstawić jako ilorazu dwóch liczb caÅ‚kowitych.
Niektórzy myÅ›lÄ…, że π nawiÄ…zuje do imienia sÅ‚awnego, antycznego matematyka Pitagorasa. Tak naprawdÄ™ pochodzi ona od greckiego sÅ‚owa "perimetron" lub "periferia` (obwód, obrzeże). To oznaczenie pojawiÅ‚o siÄ™ w roku 1706 w rozprawie angielskiego matematyka Williama Jonesa pt. "Synopsis Palmariorum Matheseos" ("Nowe wprowadzenie do matematyki") weszÅ‚o do powszechnego użytku, gdy zaczÄ…Å‚ je stosować od 1736 roku sÅ‚ynny matematyk Leonhard Euler.

Liczba Pi znana jest również jako Ludolfina. NazwÄ™ takÄ… otrzymaÅ‚a na cześć Ludolpha van Ceulena, który byÅ‚ holenderskim matematykiem pochodzenia niemieckiego, wykÅ‚adajÄ…cym na Uniwersytecie w Lejdzie. Znany jest z tego, że w 1596 roku podaÅ‚ wartość liczby π z dokÅ‚adnoÅ›ciÄ… do 20 miejsc po przecinku. Potem rozszerzyÅ‚ swój wynik do 35 miejsc podajÄ…c wartość liczby jako:

3,14159265358979323846264338327950288...

W tym roku w klasie VIII wykonywaliÅ›my eksperymenty z obliczaniem obwodu koÅ‚a i mierzyliÅ›my różne przedmioty z tym zwiÄ…zane. Nauka przez zabawÄ™ - ekspetyment to dosknaÅ‚a forma zapamiÄ™tania wzoru  i utrwalenia wiedzy.