Przejdź do wersji tekstowej
A++ A+ A A A A A

Szkoła Podstawowa
im. Powstańców Wielkopolskich
w Miałach

Kolejne źródło do poznania dziejów Powstania Wielkopolskiego

Jednym z ważnych opracowań historycznych umożliwiających poznanie dziejów Powstania Wielkopolskiego, także w ujęciu lokalnym, jest praca Friedricha Karla Kriebela Der deutschen Ostmark Ehrenbuch, Frankfurt/Oder, 1936. Jej autor poświęcił kilka lat na sporządzenie wykazu poległych i zaginionych Niemców – żołnierzy regularnych oddziałów wojskowych i ochotników. Kriebel badał przebieg bitew i potyczek docierając do uczestników walk. Na liście liczącej przeszło 1200 zabitych i ciężko rannych zmarłych w szpitalach znalazło się też ok. 50 osób, które straciły życie między Krzyżem a Czarnkowem.

                                                                            Arkadiusz Słabig 

Friedrich Karl Kriebel, Der Deutschen Ostmark Ehrenbuch, Frankfurt (Oder) 1936 (fragmenty - tłumaczenie)

 

Czarnków

Baumann, muszkieter (strzelec – szeregowy), 8 I 1919 r.

Borowiak August, muszkieter (strzelec – szeregowy), 10 IV 1919 r.

Buchholz Fritz, muszkieter (strzelec – szeregowy), 8 I 1919 r.

Falk Johannes, podoficer, 8 I 1919 r.

Goelm, muszkieter (strzelec – szeregowy), 17 II 1919 r.

Kersten Rudolf, starszy szeregowy, 9 II 1919 r.

Krell Friedrich, muszkieter (strzelec – szeregowy), 13 II 1919 r.

Landt Karl, strażnik, 8 I 1919 r.

Luebbert Friedrich, muszkieter (strzelec – szeregowy), 7 II 1919 r.

Mueller Hermann, 13 II 1919 r.

Neumann Johannes, muszkieter (strzelec – szeregowy), 17 IV 1919 r.

Stelter Adolf, muszkieter (strzelec – szeregowy), 8 I 1919 r.

Stiehler, muszkieter (strzelec – szeregowy), 8 I 1919 r.

Stueber Hans, muszkieter (strzelec – szeregowy), 8 I 1919 r.

Szypczak, 8 I 1919 r.

 

Drawski Młyn

Schleef Heinrich, żołnierz, 8 I 1919

 

Wieleń

Bethke Otto, starszy podoficer, 4 V 1919 r.

Gora Albert, szeregowiec, 15 VII 1919 r.

Jacobi Willi, muszkieter (strzelec – szeregowy), 11 VI 1919 r.

Mansfeld Paul, ochotnik, 7 II 1919 r.

Martner Gertrud, córka rybaka, 5 II 1919 r.

Morgenstern Adolf, żołnierz formacji Grenzschutz, 26 IV 1919 r.

Stefannowitz Paul, podoficer, 6 I 1919 r.

Tonn Hans Leopold, starszy szeregowy, 30 V 1919 r.

 

Krzyż

Kienitz, ochotnik, 13 II 1919 r.

Wohlfeil Hermann, żołnierz, pochowany 1 VI 1919 r.

1 nieznany starszy szeregowy, 16 II 1919 r.

 

 

Miały

Buntzental, żołnierz formacji Grenzschutz, wiosna – lato 1919 r.

Runge, żołnierz formacji Grenzschutz, wiosna – lato 1919 r.

Stappel Alwin, ochotnik, 5 V 1919 r.

 

Pęckowo

Loppe Fritz, grenadier, 25 VI 1919 r.

Will Otto, strzelec, 15 VI 1919 r.

 

Rosko

9 nieznanych żołnierzy, 7 II 1919 r.

Eichstedt Franz, ochotnik, 7 II 1919 r.

 

Piłka

Kroll Friedrich, strzelec, 6 VII 1919 r.

1 nieznany niemiecki żołnierz, lipiec 1919 r.

Wrzeszczyna

Bruesewitz Heinrich, sierżant, 7 II 1919 r.

Dosdall Julius, strzelec, 4 II 1919 r.

Garbow Karl, muszkieter (strzelec – szeregowy), 4 IV 1919 r.

Kiow Bruno Reinhold Erich, strzelec, 4 II 1919 r.

Loppe Karl Paul, strzelec, 4 II 1919 r.

Raasch Karl, podoficer, 4 II 1919 r.

Stelter Ernst, żołnierz formacji Grenzschutz, 6 II 1919 r.

1 nieznany żołnierz, 4 II 1919 r.